Відомості про район

ІСТОРІЯ  КРАЮ

Людина залишила сліди свого перебування на території нинішньої Мелітопольщини більш 10000 років тому. Первісні люди тут жили, збираючи їстівні рослини, полюючи на оленів, бізонів та ін. Біля села Терпіння знаходиться унікальний пам’ятник природи та історії – Кам’яна Могила. Це накопичення пісковикових плит. На деяких ще в 1890 р. археолог М.І. Веселовський знайшов наскальні зображення (ієрогліфи), нанесені первісною людиною. Це зоряні символи, зображення на мисливську, рибальську, скотарську і землеробську тематику. Зогляду на важливе наукове значення Кам’яної Могили, вона в 1954 р. була оголошена державним історико-археологічним заповідником. У вересні 2008 року Указом Президента України заповіднику було надано статус Національного. Відтоді його офіційна назва — Національний історико-археологічний заповідник «Кам’яна Могила». Кам’яна Могила потрапила у перелік «7-ми чудес» України.

В епоху неоліту (8-3 тис. років до н.е.) в Мелітопольському краї, як і на всьому просторі степів Євразії, йде становлення і розвиток землеробства і скотарства. До пам’ятників цього періоду відносяться поселення, розкопані археологами біля сіл Терпіння і Семенівка.

В епоху бронзи край заселяли різні кочові племена, про життя яких відомо небагато.

З настанням залізного віку (1 тис. років до н.е.) їх перемінили кімерійці. У VII ст. до н.е. до Приазов’я вторглись скіфи. Після них залишились численні кургани. Один з найвідоміших – Мелітопольський курган, де в 1954 р. були виявлені поховання скіфської знаті.

Наприкінці 1 тис. до н.е. скіфів перемінили сармати. Долина ріки Молочної була одним з основних районів їхніх зимівель. Про це свідчать кургани в с. Новопилипівка. У IV ст. Північне Приазов’я зайняли гуни. Так почався «тюркський» період у житті краю.

У першій половині XIII ст. територія потрапляє під владу татаро-монголів і входить в один з улусів Золотої Орди. У 1443 р. феодальна знать Криму, за підтримки Великого князівства Литовського, створила незалежне від Золотої Орди Кримське ханство. До  його складу ввійшов і Мелітопольский край. Після  підписання мирного договору між Росією і Туреччиною (1774 р.) Кримське ханство перейшло під панування Росії. Це створило передумови для появи в Мелітопольскому краї осілого населення.

1783 рік став важливим рубежем в історії Мелітопольщини. 8 квітня Катерина II підписала маніфест «Про прийняття півострова Кримського, острова Тамана і всієї Кубанської сторони під Російську державу». Мелітопольский край увійшов до складу Росії. У цьому ж році тутешній кочовий народ — ногайці були переселені «на Уральський степ», і в Мелітопольских краях постійного населення не стало. Постійне населення стало з’являтися в 1790 р. Граф Потьомкін переселив сюди, у межиріччя Молочної і Берди, ногайців. У 1795 р. на «Молочні води» дозволили перебратися ногайцям з Північного Кавказу. Їм відвели близько 400 тис. га.земель. Тут оселилися 8391 чоловіків і 7127 жінок.

На початку XIX ст. територія Мелітопольского району починає інтенсивно заселятися вихідцями з інших регіонів Росії і Західної Європи.

До середини 60-х рр. на території Мелітопольского району було 47 поселень, у яких проживало 24222 чоловік. Найбільшими були Терпіння (2262 чол.), Вознесенка (2092 чол.), Новомиколаївка (1960 чол.), Семенівка (1924 чол.), Костянтинівка ( 1834 чол.).

У 1923 р. продовжилося перекроювання адміністративної карти. Територія Мелітопольщини виявилася розділеною між Велико-Токмакським, Вознесенським і Кізіярським районами Мелітопольского округу. У 1924 р. частину районів з переважним німецьким населенням виділили в Молочанський район і створили Терпіннівський район.

У 1930 р. округи були ліквідовані. З 15 вересня центр Кізіярського району переноситься в Мелітополь і район перейменувався в Мелітопольський. 20 травня 1933 р. до нього приєднався Терпіннівський район.

З 1930 по 1939 р. Мелітопольщина входила до складу Дніпропетровської області. 10 січня 1939 р. була утворена Запорізька область. З тих пір Мелітопольський район – у її складі.

 

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ

В липні 2020 року  набрала чинності Постанова Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 № 807. Відповідно до постанови, в Запорізькій області створено 5 районів: Бердянський, Василівський, Запорізький, Пологівський, Мелітопольський.

Мелітопольський район (з адміністративним центром у місті Мелітополь) утворено у складі територій Мелітопольської міської, Веселівської, Кирилівської, Мирненської, Нововасилівської, Приазовської, Якимівської селищних, Костянтинівської, Новенської, Новобогданівської, Новоуспенівської, Олександрівської, Плодородненської, Семенівської, Терпіннівської, Чкаловської сільських територіальних громад, які є органами місцевого самоврядування.

До адміністративного складу району входять 207 населених пунктів, які підпорядковані 6 селищним та 9 сільським радам та м. Мелітополь – місто обласного значення.

До Мелітопольської районної ради в жовтні 2020 року було обрано 42 депутати.

Голова Мелітопольської районної ради — Сергій Миколайович Прийма.

Заступник голови Мелітопольської районної ради — Андрій Леонідович Сігута.

Всього на території Мелітопольського району проживає 301,9 тисяч осіб.

Мелітопольський район знаходиться у південно-східній частині Запорізької області. Загальна площа — 6508,77 км2.

Межі району: на півдні Херсонська область, на заході – Василівський, на півночі – Пологівський, на сході Бердянський район.

Відстань від обласного центру — міста Запоріжжя складає 112 км залізницею, шосейними дорогами – 120 км, від Мелітополя до Азовського моря – 50 км.

Найближчий міжнародний аеропорт: м. Запоріжжя — 120 км.

Найближчий міжнародний морський порт: м. Бердянськ – 120 км.

Клімат Мелітопольського району — атлантично-континентальний з високим температурним режимом. Основною рисою кліматичних умов є спекотне літо, помірно холодна зима і недостатнє зволоження. За кількістю опадів район відноситься до зони з недостатнім зволоженням. Середньорічна сума опадів складає 400 мм і коливається від 350 до 450 мм. Середньорічна вологість повітря 73%. Середньостатистична висота над рівнем моря — 33 м.

По території Мелітопольського району з півночі на південь проходять залізнична й автомобільна дороги Харків – Сімферополь, з заходу на схід – автодорога Рені-Одеса-Маріуполь, магістральний канал Приазовської зрошувальної системи протяжністю 43,9 км, який використовується сезонно.

Мелітопольський район – це край невичерпних можливостей з великим людським та економічним потенціалом, відкритий для підприємницької успішності. Район має всі умови для вкладення інвестицій в його господарський комплекс, у розвиток освіти, охорони здоров’я, культури, туристичної галузі. Основними складовими інвестиційної привабливості є родючі землі, кваліфіковані трудові резерви, вигідне географічне положення.

.
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА

Мелітопольщина є одним із всебічно розвинутих агропромислових і культурно-історичних регіонів  Запорізької області. Головною складовою економіки Мелітопольського району є сільське господарство.

Основу агропромислового комплексу району складають понад 590 сільськогосподарських підприємств різних форм власності та підпорядкування. Функціонують 14 державних і 34 приватних підприємств, 11 кооперативів, 102 товариства з обмеженою відповідальністю, 424 фермерських господарства. В сфері сільськогосподарського виробництва працюють Мелітопольська дослідна станція садівництва ім. М.Ф. Сидоренка, Таврійський державний агротехнологічний університет ім. Дмитра Моторного, Мелітопольський фаховий коледж Таврійського державного агротехнологічного університету ім. Дмитра Моторного,  Державні навчальні заклади Якимівський та Мелітопольський професійні Аграрні ліцеї. Основні напрямки виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств району – вирощування зернових, у тому числі високоякісного продовольчого зерна, технічних, овочевих культур та плодоягідних насаджень, виробництво м’ясо-молочної продукції, яєць.

З метою поліпшення структури земель та підвищення їх родючості, удосконалюється структура землекористування, впроваджуються оптимізація співвідношення культур та попередників у сівозмінах, енергозберігаючі технології обробітку грунту, проводиться реконструкція інженерної інфраструктури зрошувальних систем, застосовується крапельне зрошення.

У 2020 році господарствами району отримано валове виробництво зерна 487609 тонн. Середня врожайність склала 28 центнерів з гектара. Загальна площа зернової групи — 173863 гектара, що відповідає вимогам науково обгрунтованої системи землеробства.

Валове виробництво соняшника становить 81012 тонн, з середньою урожайністю 12,8 центнерів з гектара. В районі збільшується виробництво альтернативних олійних культур – сої, ріпаку, гірчиці та льону. Валове виробництво сої в 2020 році склало 17765 тонн з врожайністю 31,8 центнерів з гектара.

В галузі тваринництва товаровиробники віддають перевагу вирощуванню свинини. В сільськогосподарських підприємствах району утримується 2674 голови великої рогатої худоби (в тому числі 1052 голови корів), 33814 голів свиней, 4661 голова птиці, 1264 голови овець. Реалізація м’яса в живій вазі склала 3574 тонни, вироблено молока 2633 тонни.

Під урожай 2021 року в районі посіяно 119035 гектарів озимих на зерно, крім того посіяно 6298 гектарів озимого ріпаку.

На території району працюють підприємства харчової, переробної промисловості та машинобудування, зокрема: ТОВ «Соцінновація» — виробництво мінеральної води, ПП «Кіпаріс сервіс-2013» — виробництво безалкогольних напоїв, ТДВ «Приазовський сирзавод» — виробництво молочних продуктів, ТДВ «Веселівський завод сухого знежиреного молока» — виробництво молочної продукції, ТОВ «Мелітопольський завод автотракторних автозапчастин» — випуск запчастин, вузлів, комплектуючих до сільськогосподарської техніки, чавунне литво, ПП «Магістр» — виробництво гідроциліндрів на всі види техніки, ТОВ «Мрія» — виробництво запчастин до техніки, ТОВ «Мелітопольський механічний завод» — виробництво запчастин до сільськогосподарської техніки, послуги з металообробки, ПП «Таврія ТурбоПлюс» — виготовлення турбін, ТОВ «ТЛК «Талко» — лиття сталі та легких металів, ПП «Продмаш-Веселе» — виготовлення запчастин до сільськогосподарської техніки.

На території сучасного району функціонує 157 закладів освіти, з яких: 64 дошкільних навчальних закладів, 87 загальноосвітніх навчальних закладів, один професійно-технічний ліцей, 3 школи-інтерната, 2 інклюзивно-ресурсні центри. Освітня сфера м. Мелітополь представлена 27 дошкільними закладами, 22 загальноосвітніми закладами, 6 професійно-технічними освітніми закладами, 2 державними університетами, 4 філіями університетів.

У системі освіти району функціонують позашкільні навчальні заклади комунальної форми власності: Дитячо-юнацькі спортивні школи, в яких проводяться заняття з волейболу, баскетболу, футболу, акробатики, гімнастики, вільної боротьби, та Будинки дитячо-юнацької творчості, де діють гуртки художньо-естетичного, науково-технічного, гуманітарного, театрального, туристичного напрямків.

Об’єкти культури району налічують 88 Будинків культури, в м. Мелітополь функціонують Палаци культури ім. Т.Г. Шевченка та Залізничників. Бібліотечна система представлена 90 бібліотеками. Діють також музичні школи – 12, художні школи – 2, історико-краєзнавчі музеї – 3, етнографічний музей «Кале», арт-галерея «Арт-Хауз», кінотеатр «Перемога».

Сфера охорони здоров’я району представлена 132 закладами охорони здоров′я, з яких 6 Центрів первинної медико-санітарної допомоги, 41 амбулаторія загальної практики сімейної медицини, 4 центральні районні лікарні, міська лікарня планового лікування, багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування, пологовий будинок, стоматологічна поліклініка, центр лікувально-діагностичної та лабораторної медичної допомоги. В місті функціонують психіатричний, онкологічний та протитуберкульозний диспансери, станція переливання крові.

В комунальному господарстві району функціонує більше 50 підприємств. Вони надають послуги з постачання питної води для населення, з вивезення твердих побутових відходів, управління будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів споруд та прибудинкових територій в житловому фонді територіальної громади міста Мелітополя, послуги технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна юридичних та фізичних осіб, ритуальні послуги для населення.

 

*Примітка: на офіційних веб-сайтах Мелітопольської міської, Веселівської, Кирилівської, Мирненської, Нововасилівської, Приазовської, Якимівської селищних, Костянтинівської, Новенської, Новобогданівської, Новоуспенівської, Олександрівської, Плодородненської, Семенівської, Терпіннівської, Чкаловської сільських територіальних громад можна ознайомитись з історією, визначними місцями та іншою інформацією 16 громад Мелітопольського району.